Felhasználói eszközök

Eszközök a webhelyen


passport:a_drogbaro_alagutjai

A drogbáró alagútjai

A bejegyzés részben a mexikói csempészalagutakról szól, ezért térjünk egy kicsit vissza az előző bejegyzés „főhőséhez”, a drogbáró „El Chapo” Guzmánhoz.

Még a '90-as évek végén a korábban már jól bejáratott és a határőrök és a DEA által kiismert repülőgépes szállítások helyett először csak az egyszerre kisebb mennyiségek csempészésére állított át az embereit, ami a lebukások kockázatát csökkentette, majd elkezdték az alagutakat kiépíteni.

csempészalagút vasúttal, kép forrása: US Immigration and Customs Enforcement

Az első komolyabb csempészalagutat 2006-ban fedezték fel az amerikai hatóságok, ez 720 méter hosszan kötötte össze a mexikói Tijuana repülőtér egy raktárépületét egy San Diego-beli raktárépülettel az USA-ban. Bár a kezelőszemélyzet még időben felszívódott, azért 2 tonna marihuánát hátrahagytak a szövetségieknek.

A legkomolyabb két alagutat 2010-ben leplezték le, szintén Tijuana és a kaliforniai Otay Mesa között. Ezek a járatok nagyjából 800 méter hosszúak voltak; a korábbi próbálkozásokkal szemben itt – valószínűleg a Sinaloa kartell emberei – igazi high-tech megoldásokat vetettek be.

Sokkal mélyebben, korszerű gépekkel és bányászati módszerekkel építették ezeket, a szellőztetésről, a csapadékvíz kiszivattyúzásáról és a világításról is gondoskodtak. Az áru – főleg a Kolumbiából az USA-ba vándorló kábítószer – mozgatásához lifteket és síneken gördülő, villanyhajtású csilléket alkalmaztak. Persze a kartell emberei ez esetben sem várták be a szövetségi ügynököket, akik azért – mintegy fájdalomdíjként – 40 tonna marihuánát itt is begyűjtöttek.

A kartellnek az elvesztett drog és a lebuktatott alagút nem valószínű, hogy komolyabb érvágást jelentettek volna, hiszen azt az amerikai hatóságok is elismerték, hogy arról fogalmuk sincs, hogy ezek az alagutak mióta üzemeltek, és mennyi drogok sikerült rajtuk keresztül az USA-ba juttatni.

Feltevések szerint a kartellek a gázai övezetben már legalább egy évtizede alkalmazott alagutakat másolták le, illetve lehetséges, hogy onnan származó „szakértőket” „kértek fel” az alagutak építéséhez. Mindenesetre 2008-tól napjainkig az USA-mexikói határon nagyjából 70 kisebb-nagyobb alagutat tártak fel a DEA (Drug Enforcement Administration), a bevándorlási hivatal és a határőrség emberei.

A mexikói hadsereg sokáig bottal üthette a kartellvezér, „El Chapo” Guzmán nyomát. Előfordult (állítólag többször is), hogy mire valamelyik házának a megerősített bejárati ajtaját betörték, a drogbárót és embereit már nem találták az épületben. Persze az a kartellvezér, aki csempészalagutakból szerezte hatalmas vagyonát, a menekülési lehetőségeiről is hasonló módon gondoskodott. A lenti képek a drogbáró egyik házában készültek, az eredménytelen rajtaütés után:

Guzmán „multifunkciós” fürdőkádja rejtette az alagút lejáratát:

Guzmán "multifunkciós" fürdőkádja rejtette az alagút lejáratát

Ugyanez a kád lentről, az alagút felől:

Ugyanez a kád lentről, az alagút felől

Az alagút kijárata a csatorna felé:

Az alagút kijárata a csatorna felé

A csatorna a ház alatt:

A csatorna a ház alatt

Amíg a hadsereg a házát ostromolta, a drogbáró errefelé kényelmesen távozott:

Amíg a hadsereg a házát ostromolta, a drogbáró errefelé kényelmesen távozott

A mexikói csempészalagutak korának lassan leáldozott, mivel egyrészt az amerikai hatóságok egyre komolyabb eszközöket – szeizmikus és mikrofonos figyelőrendszereket – telepítettek a határsávba, másrészt az „alagút specialista” drogbárót, Guzmánt is (ismét) kézre kerítették a mexikói hatóságok.

A drogra viszont a kereslet nem csökkent az USA-ban, és a mexikói és kolumbiai kartellek továbbra is keresik az újabb megoldásokat, hogy a kábítószert – pénzt és emberéletet nem kímélve – a piacaikra juttassák. Mostanában a tengeralattjárós módszer a „menő” a határon, de ez majd egy másik, passportos bejegyzés témája lesz.

szerző: Vámos Sándor

Továbbra is keresek megjelenési lehetőséget az írásaim számára. Ha esetleg van ötleted, ne késlekedj és osszd meg velem! Elérhetőségeim az Impresszumban találhatók.

A passport.blog jelenlegi egyetlen megjelenési lehetősége a Facebook. Ha értesülni szeretnél az új bejegyezésekről, kövesd a Bolyongó Facebook oldalt.

Eddigi bejegyzések a bolyongó.hu-n

Az összes bejegyzés ABC-be rendezett indexe itt található.

A bejegyzések időrendben:

Bejegyzések: 175..151
Bejegyzések: 150..126
Bejegyzések: 125..101
Bejegyzések: 100..076
Bejegyzések: 075..051
Bejegyzések: 050..026
Bejegyzések: 025..001

A passport.blog tag-jei itt találhatók felhő fomában. A tag-ek a bejegyzésben felbukkanó kifejezések és szavak. Ezekkel több bejegyzés is összeköthető.

Az oldal látogatottsági adatai:
Ma: 1 / Tegnap: 1 / Összesen: 1267

2022/04/05 20:27

Források

passport/a_drogbaro_alagutjai.txt · Utolsó módosítás: 2021/04/13 21:46 (külső szerkesztés)